עשר שאלות עם הרבנית חנה הנקין – אליהו גליל

עשר שאלות עם הרבנית חנה הנקין – אליהו גליל

עשר שאלות עם הרבנית חנה הנקין

אליהו גליל

 

 1. איך מקיימים את המצווה להידבק בתלמידי חכמים?

"חשוב מאוד להידבק בתלמידי חכמים, כי התורה עוברת אלינו דרך שני צינורות – ספרים ותלמידי חכמים. מתלמידי חכמים אנחנו מקבלים את המסורת של דורות אבותינו, אנחנו לומדים מידות ויראת שמיים, ואנחנו מקבלים 'תורה חיה'. אישה לא 'תידבק' בתלמיד חכם אלא אם הוא בן משפחה, אך עדיין תוכל לנהל איתו שיחה גלויה וללמוד רבות משיחה זו. ב"ה זכינו היום לנשים מלומדות, ואפשר ללמוד מהן הרבה".

 

 1. מה המקום של לימוד תורה לנשים בימינו?

"כאשר כל שערי הדעת פתוחים בפנינו לא הגיוני שאישה תהיה משכילה בתחומי חול, וחס וחלילה פחות משכילה בענייני קודש. פער בין רמת ידיעות אקדמיות גבוהה ובין רמה תורנית נמוכה עלול לשבש את עבודת ה׳ שלנו. מי שלומדת לימודי חול ברמה גבוהה – לדעתי חייבת לעסוק בקודש לפחות באותה רמה, כדי שעבודת ה' שלה לא תיפגע״.

 

 1. אהבת אלוהים או יראתו, מה מרכזי אצלך יותר?

"בתפילת ראש חודש אנחנו מתפללים שהקדוש ברוך הוא ייתן לנו חיים של 'אהבת תורה ויראת שמיים', וזה לדעתי מה שחשוב. בלי יראת שמיים אי אפשר לזוז, כל הבניין עלול להתפרק. יראת שמיים בשבילי היא המחויבות המוחלטת לקיום מצוות, גם אם באותו רגע חסרים הבנה או רצון.

 

 1. איך אנחנו יכולים להידמות לה'?

"מה הוא רחום – אף אתה רחום, מה הוא חנון – אף אתה חנון".

 

 1. האם יש חלקים בתורה שהם לא לנשים?

"לא. בסופו של דבר אדם לומד מה שליבו חפץ, אבל ודאי שיש תחומים מעשיים שחשוב יותר ללמוד אותם. אני ובעלי (הרב יהודה הרצל הנקין, א"ג) לא לומדים יחד בצורה פורמלית של חברותא קבועה, אבל אנחנו משוחחים כל הזמן על מה שכל אחד מאיתנו עוסק בו – גם בלימוד, גם בכתיבה, וגם בשאלות בהלכה ובדילמות שעומדות בפנינו".

 

 1. איזה חיבור תורני את הכי אוהבת ללמוד ולמה?

"אין תשובה אחת לשאלה הזו. זה תלוי בתקופה בחיים. פעם היה לי זמן להחליט מה אני רוצה ללמוד אבל היום פחות, ואני בדרך כלל לומדת לפי אילוצים. זה יכול להיות לימוד לשם הכנת שיעור, לימוד לצורך עריכה הלכתית, לימוד עם נכדים, לימוד של כתבי בעלי או של בני הי״ד. פה ושם יש לי קצת זמן ללמוד לעצמי, ובתקופה הזו של החיים אני לומדת בהפוגות האלה 'ערוך השלחן'. כשהנקתי את ילדיי הייתי מנצלת את זמן ההנקה ללימוד. הנקתי אותם במשך תקופה ארוכה, ובזמן הזה בדרך כלל הייתי לומדת את 'תורה שלמה' של הרב כשר (מדרשי חז״ל). לא אומַר לך שתמיד היה לי שקט, בשעות אחר הצוהריים היו לידי ילדיי הקטנים, אבל מאחורי כורסת ההנקה תמיד היו לי ספרים".

 

 1. מה מניע אותך בכל העשייה שלך?

"זו שאלה מורכבת. בקיצור: שילוב של אהבת תורה, ובמיוחד הלכה, יחד עם הרצון לעזור לאנשים".

 

 1. שכלת בן וכלה הי"ד. איך ממשיכים קדימה יחד עם הכאב הצורב על האובדן?

"יש בררה? על כורחך אתה נולד ועל כורחך אתה חי. הכאב המוחץ נמצא תמיד אבל ממשיכים גם לשמוח, ויש סיבות רבות מאוד לשמחה. מעבר לכך, הקדוש ברוך הוא לא שם אותנו בעולם לשם הנאה. כולנו רוצים חיים טובים ומתוקים, אבל לא תמיד זה מה שאנחנו מקבלים. העיקר הוא שלכל אדם יש תפקיד ועלינו לעשות את מה שהקדוש ברוך הוא הטיל עלינו, גם כאשר החיים פחות מתוקים. אספר לך סיפור בהקשר זה: לפני שלושה עשורים, כשהבת הגדולה שלנו הייתה קטנה, היא נפלה מהמרפסת של בית הכנסת שבו בעלי היה מתפלל. היא הייתה רק בת שנתיים ונפלה מהקומה השנייה, ואושפזה חסרת הכרה למשך כמה שבועות במחלקת טיפול נמרץ. הצוות הרפואי התרגל לזה שאני לא הולכת לשום מקום ונשארת עם בִתי, וכשהייתי שם חברה באה לבקר אותי ונתנו לה להיכנס. כך היה בבתי החולים של פעם, ידידותיים ומסבירי פנים. החברה נכנסה וראתה אותי יושבת לצד בִתי, שהייתה עם כל הצינורות, וראתה שאני מתפללת ואומרת תהילים או שרה לה, איני זוכרת בדיוק. ואז היא אמרה לי: 'את אישה מאמינה, את יודעת שהכול יהיה בסדר'. לא עניתי לה, אבל חשבתי אז שזה הדבר האחרון שאני יודעת. האם הקדוש ברוך הוא ייתן לי את הילדה בחזרה או לא? אני מתפללת, אבל התפילה שלי לא באה ממקום של ודאות שהקדוש ברוך הוא הולך לעשות את מה שאני רוצה שהוא יעשה. אני לא מבינה איך אחרי השואה אנחנו יכולים לחשוב שהקדוש ברוך הוא עושה את מה שאנחנו רוצים. אנחנו מתפללים ומאמינים שהוא יכול לעשות הכול, אבל אנחנו לא יודעים. נפלאה דעתו ממנו. מה שכן ברור לנו הוא מה שהוא הטיל עלינו, ואת זה צריכים לעשות. חוץ מזה הקדוש ברוך הוא גמל למשפחתנו חסד עצום – ב״ה נכדים נפלאים – וגם הבן שלנו הי״ד השאיר לנו אוצר תורני עצום של כתביו שאנחנו עסוקים בלהוציא לאור.

 

 1. על מה חשבת כשהדלקת משואה ביום העצמאות?

"זה היה רגע מאוד לאומי, מאוד ממלכתי, רגע אדיר. את יודעת שאת עומדת לפני מדינה שלמה ומדברת עם המדינה. הלב כמעט מתפוצץ מהרגשת ההודיה על המדינה שזכינו לה אחרי אלפיים שנה, ומלא כאב על המחיר שהיא גובה".

 

 1. מהם היעדים והאתגרים הבאים של הציבור הדתי? ומה היעד האישי הבא שלך?

"יש הרבה אתגרים: לשמור על מחויבות הלכתית ועל התלהבות בעבודת ה׳ כאשר הציבור שלנו משתתף יותר ויותר בציבוריות הישראלית, ויש כמובן שאלות שצריך להתמודד איתן. היעד האישי שלי הוא נכדים!"

 

 1. איך את שותה את הקפה שלך?

עד כאן!

מתגייסים לעזרת כוחות הביטחון עם הרמב"ם היומי

סט משנה תורה מהודר בכריכה מפוארת בפירוש של הרב שטיינזלץ

רק 299 ₪

במקום 835 ₪

הלימוד לעילוי נשמת הנופלים והנרצחים הי"ד

דילוג לתוכן